Подання на експрезидента, на відміну від інших олігархів, надійшло до РНБО від Кабміну, а не СБУ.
Санкції щодо бізнесменів Ігоря Коломойського, Геннадія Богоболюбова, Костянтина Жеваго і кума Путіна Віктора Медведчука були запроваджені за поданням Служби безпеки України, стосовно ж 5-го президента України Петра Порошенка - запровадили за поданням Кабінету міністрів, повідомляє Українська правда.
За словами джерела видання, санкції запроваджено через те, що бізнесмени "здійснювали діяльність в інтересах Росії". Щодо кожного епізоду є відкриті кримінальні провадження, які розслідують правоохоронці.
Тож, за даними джерел, санкції до Порошенка запроваджені через:
- кримінальну справу про державну зраду, де Порошенку інкримінують змову з Медведчуком і керівництвом РФ через дозвіл "Центренерго" купувати вугілля з окупованих територій Донбасу.
- участь Порошенка у створенні Партії регіонів, та роботі в уряді Януковича, коли він, будучи міністром закордонних справ, брав участь у підготовці Харківських угод (Порошенко очолював МЗС за президента Ющенка. Був звільнений з посади 11 березня 2010 року. Харківські угоди Янукович підписав у квітні 2010-го -ред.).
- співпрацю з РФ через активи на території держави-агресора – фабрику "Рошен" у Липецьку та "Севморзавод" у Криму. Уряд вважає, що Порошенко був зацікавлений у продовженні співпраці з РФ та розміщенні Чорноморського флоту на півострові.
Санкції до Коломойського та Боголюбова запроваджені через:
- те, що у 2023 році вони були засновниками і бенефіціарами компанії "Eclaris Group Limited". За даними правоохоронців, вона через підставні фірми продавала нафту і газ дочірнім компаніям "Газпрому", а ті – платили податки в бюджет РФ, фінансуючи війну.
- виведення 750 млн. грн із "Приватбанку".
Підставами введення санкцій щодо Жеваго стали:
- злочини у банківській сфері, повʼязані з виведенням 500 млн грн кредитних коштів із банку "Фінанси та кредит".
-
- підконтрольна Жеваго група компаній "Ferrexpo" ще донедавна співпрацювала з РФ. Так, "Автокраз" експортував до росії вантажівки, "Росава" та "Преміорі" - автошини, які ще в 2022 році постачалися до так званих "Л/ДНР".
Санкції до Медведчука, за словами джерела, запроваджені безстроково - на підставі кількох старих епізодів, а також нових:
- збір інформації про ЗСУ на користь РФ,
- блокування запуску передових стільникових радіотехнологій в Україні,
- його діяльність в ОПЗЖ,
- антиукраїнська діяльність його медіаресурсів,
- залучення його до антиукраїнської пропаганди в РФ. У 2024 році СБУ припинила діяльність медіаструктури "Voice of Europe", яка входила до проросійського проєкту "Другая Украина". Його очолював і фінансував Медведчук, а координувала 5 служба ФСБ РФ.
Харківські угоди – домовленість між Україною і Російською Федерацією з питань перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України, підписана 21 квітня 2010 року на той момент президентом України Віктором Януковичем та президентом Росії Дмитром Медведєвим, згідно з якою термін перебування ЧФ РФ у Севастополі було подовжено з 2017 до 2042 року з автоматичним продовженням на 5 років, якщо будь-яка сторона не висловить заперечення.
Угода ратифікована Верховною Радою України та Державною думою Російської Федерації 27 квітня 2010 року.
На той момент Петро Порошенко вже не очолював МЗС.
П'ятий президент України запровадження санкцій щодо нього назвав "колосальним ударом по внутрішній єдності".
Щоб не проґавити найважливіше, підписуйтесь на наш Telegram-канал.