Начальник штабу Антитерористичного центру СБУ Дмитро Козюра виявився російським шпигуном.
У Службі безпеки назвали безпрецедентною операцію, в рамках якої затримали керівника штабу Антитерористичного центру спецслужби Дмитра Козюру. В СБУ розповіли про деталі спецоперації та зазначили, що, аби виявити та затримати «щура» залучили складний комплекс гласних та негласних заходів. Операцію так і назвали – «Щур», передає ZN.ua.
«Зрадник уже тривалий час знаходився у розробці співробітників внутрішньої безпеки СБУ. Ми фактично оточили його з усіх боків, цілодобово контролювали кожен крок «щура» – контакти, спілкування, переписки, буквально «жили» в його телефоні, він постійно перебував під аудіо- та відеоспостереженням. Нейтралізація такого зрадника – без перебільшення історична спецоперація, зважаючи на рівень агента, його професійну підготовку і той масштаб шкоди, який він потенційно міг би завдати державній безпеці під час війни», – зазначив очільник СБУ Василь Малюк.
Він зазначив, що справа перебувала під його особистим контролем. Своєю чергою президент Володимир Зеленський також був у курсі всіх деталей.
Вказано, що через зрадника СБУ передавала ворогові фальшиві дані. При чому дезінформація мала великі обсяги. Водночас, коли фігурант вже потрапив у розробку співробітників внутрішньої безпеки СБУ, його відсторонили від дійсно важливих даних.
У матеріалах справи йдеться про 14 масштабних епізодів злочинної діяльності «щура». Однак в СБУ зазначили, що громадськості можуть показати лише частину з них.
Загалом завданням ФСБ для агентурної мережі був збір та передавання даних у сфері оборони. Особливу увагу ворожі агенти мали приділяти даним щодо обізнаності України про дислокацію та переміщення російських сил на фронті. Крім того, росіянам потрібна була таємна та службова інформація про:
- озброєння українських Сил безпеки та оборони;
- стан обʼєктів критичної інфраструктури;
- результати ворожих ракетних обстрілів по цілях в Україні;
- дані щодо вищого військово-політичного керівництва держави, роботу державних реєстрів після ворожої кібератаки в грудні 2024 року;
- інша інформація, яку можна використати для підривної діяльності проти України.
Фігурантами справи також є батьки Козюри, які виправдовують російську агресію та вихваляють кремлівського диктатора Владіміра Путіна. При цьому як свідчать аудіоперехоплення, мати та батько затриманого знали, що їхній син працює на російську спецслужбу. Батькам Козюри планують оголосити підозру за ст. 436-2 ККУ (виправдовування агресії РФ проти України).
Сам Козюра, за даними слідства, працював на ФСБ не лише через свою «ідейність». За свою роботу він також отримував гроші. Слідство встановило, що зрадника завербували ще 2018 року, коли він був у Відні. Спочатку його «законсервували» з міркувань безпеки. Однак наприкінці грудня 2024 року ФСБ поновила контакти з Козюрою. В СБУ запевнили, що ці контакти також були під оперативним контролем співробітників внутрішньої безпеки СБУ.
Головне управління внутрішньої безпеки разом з головним слідчим управлінням СБУ виявили прихований канал зв’язку Козюри з ФСБ. Його організували через громадянина України, який раніше втік до РФ.
«За підтвердженими оперативними даними, ця особа ще під час Революції гідності входила до так званого штабу Андрія Клюєва, була помічником одного з народних депутатів забороненої нині «Партії регіонів» і брала активну участь в організації «Антимайдану». Серед іншого, він особисто перевозив з Москви готівку, яку потім роздавали учасникам проплачених мітингів. Даному фігуранту планується оголосити повідомлення про підозру в державній зраді – як у співучасті з ворожим агентом, так і по окремих епізодах», – зазначили в СБУ.
Українська спецслужба також встановила особу куратора ФСБ. Ним виявився Юрій Шаталов, який координував діяльність агентурної мережі.
Для зв’язку з резидентом ФСБ Козюра використовував конспіративну квартиру в Києві. У нього був спеціальний мобільний, WiFi-роутер та сім-карта, за допомогою яких «щур» приховано передавав ФСБ інформацію. Серед таких даних були й документи, що становлять державну таємницю.
«Наразі слідство має у своєму розпорядженні багато беззаперечних доказів злочинної діяльності фігурантів справи. Серед них – матеріали, здобуті в процесі складних оперативно-технічних заходів, перехоплення, переданої ворогу інформації, аудіо та відео, переписка тощо», – додали в СБУ.
Козюрі оголосили про підозру за ст. 111 (державна зрада) Кримінального кодексу України. Йому загрожує довічне позбавлення волі з конфіскацією майна.
Щоб не проґавити найважливіше, підписуйтесь на наш Telegram-канал.