Дружина Романа Каптєлова виїхала до Росії за місяць до повномасштабного вторгнення.
Роман Каптєлов – народний депутат від фракції «Слуга народу». Обрався до парламенту від 36 округу з центром у Павлограді (Дніпропетровщина) і став членом бюджетного комітету. «Схеми» з’ясували, що він не вказав у своїй декларації проживання дружини та дітей в Росії, а також не задекларував їхню московську нерухомість та доходи дружини-громадянки РФ від державної установи у Москві. Звернули увагу журналісти і на подорожі нардепа за кордон під час повномасштабного вторгнення: вони збіглись у часі з поїздками його дружини з Росії до Туреччини, через що депутат пропустив декілька пленарних засідань Верховної Ради.
У медіа нардеп від президентської фракції висловлював антизахідну риторику і критикував зближення з ЕС, бо там, мовляв, «надто ретельно перевіряють джерела доходів».
Народний депутат від «Слуги народу» Роман Каптєлов за кілька років до депутатства мав прізвище Мігрін.
Навчався у Москві. У 2012-му році під цим прізвищем опублікував статтю у збірнику матеріалів для конференції російських політологів. Її назва – «Блогосфера як інструмент політичної активності молоді».
У той же період він, як директор «Фонду Інкерман» – благодійної організації, створеної власниками кримського винного заводу – організовував у Севастополі семінари для молоді. Цей проєкт мав назву – «Школа активного громадянина».
Роман Мігрін став Каптєловим у 2015 році – після укладання шлюбу взяв прізвище дружини.
Каптєлов потрапив до українського парламенту під прапорами партії Володимира Зеленського «Слуга народу» від 36 округу з центром в Павлограді.
За 5 років Каптєлов у Раді взяв слово лише 10 разів, але здебільшого – щоб його передати іншим.
Але якщо у залі парламенту депутат свою позицію особливо не висловлював, то в етерах регіональних медіа Каптєлов застерігав проти зближення з Європейським Союзом. Бо там, каже, перевіряють джерела доходів. «А де ти взяв гроші? А покажи свої статки? Там не так все просто. І коли ми не поважаємо нашу державу, нас самих, і думаємо, що там краще і йдемо туди, а потім буде, як молотком по голові. Тому що Євросоюз виставляє такі вимоги, що інші люди не розуміють, що там дуже складно буде», – розповідав Каптєлов в етері «Незалежного порталу Павлоград» у грудні 2023 року.
Україну нардеп публічно називав «маріонеткою Європи». І тут позиція цього «слуги народу» близька до висловлювань російських посадовців про зовнішнє управління. Наприклад, міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова, який, зокрема, в одному з відео називав Володимира Зеленського «маріонеткою в руках Заходу».
Народний депутат Каптєлов виступав також проти деколонізації міста Павлоград. Назва міста – відповідно до висновку Українського інституту національної пам'яті – належить до символів російської імперської політики. «Я взагалі проти. Коли приймали цей закон («Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» – ред.), я не голосував за нього. Бо коли війна, коли складне фінансове становище, зносити-перейменовувати і все інше – це не те, що треба», – висловлював свою позицію Каптєлов.
В Україні дружина нардепа Євгенія Каптєлова мала свій бізнес – це прокат іграшок. Журналісти знайшли інтерв’ю за 2021 рік, в якому вона розповідає про цю свою справу, а вже через рік після початку великої війни, вже в іншому відео – хвалиться завершенням одного з навчальних курсів в Росії.
Дружина нардепа залишила Україну за місяць до повномасштабного вторгнення і вирушила до столиці Російської Федерації.
Так, за інформацією джерел «Схем» із доступом до даних про перетин державного кордону України та Росії, Євгенія Каптєлова 22 січня 2022 р. вилетіла з Запоріжжя до Стамбула і звідти ввечері того ж дня попрямувала до Москви. Саме в Росії Каптєлова зустріла початок повномасштабного вторгнення.
Тепер, згідно з повідомленням на одному з російських сайтів, Євгенія Каптєлова в Росії надає послуги як сімейна нутриціологиня та психосоматологиня.
Наприклад, тариф «Просто послухати» коштує 5500 рублів – зараз це більше 2 тисяч гривень.
Торік дружина українського нардепа почала працювати на російську державну установу. Про це свідчить витяг з пенсійного фонду Російської Федерації, який отримали у своє розпорядження «Схеми».
У грудні 2023-го року Євгенія Каптєлова отримала зарплату в державній бюджетній установі культури міста Москва, яка має назву «Об’єднання культурних центрів південно-західного адміністративного округу». І заробила у грудні того ж року 52 тисячі рублів, це близько 21 тисячі гривень. Але ані цю роботу, ані виторг з її онлайн-тренінгів для росіян Роман Каптєлов не відобразив у своїй декларації за 2023 рік.
«Моральний аспект того, що дружина працює, живе в Росії, ми залишаємо нашим читачам, але неважливо, де отриманий цей дохід, якщо він отриманий кимось із членів родини, він має бути зазначений», – каже юрист ГО «Центр протидії корупції» Олексій Бойко.
Ця московська установа активно співпрацює з організацією «Воїн». Це всеросійський центр військово-спортивної підготовки молоді, створений за дорученням Володимира Путіна – з метою «виховати нове покоління патріотів та захисників Росії».
Директор московської установи, де отримувала зарплату дружина нардепа, так описує свою співпрацю з центром «Воїн» у розпал повномасштабного вторгнення: «Ми плануємо на базі наших бібліотек проводити з ними заходи. Там основою буде керування БПЛА, в них є віртуальне обладнання».
І такі заходи не тільки планують, а вже й проводять.
Майстер-клас з керування БПЛА в московській установі, де отримувала зарплату дружина нардепа
Можливо, дружина нардепа з 2024-го року вже там не працює? Але ні, її можна побачити на світлині за жовтень цього року – на одному з заходів згаданої московської установи. З обручкою.
Доводять це і її доходи. За 9 місяців цього року Каптєлова заробила загалом понад 700 тисяч рублів, це близько 300 тисяч гривень, які депутат, відповідно до закону, має вже вказати як дохід дружини в майбутній декларації за 2024 рік.
На фото, опублікованих в російській мережі «Вконтакте», – родина Каптєлова учотирьох. Але про неповнолітніх дітей у своїй декларації нардеп не згадав жодного разу, хоча цього вимагає антикорупційне законодавство, навіть якщо декларант не мешкає з дітьми.
«Якщо малолітні діти зараз перебувають з кимось одним із подружжя, однак ви є одна сім'я, то діти мають бути зазначені у декларації», – каже юрист Бойко.
І хоча Каптєлов не вказав у декларації дохід дружини, він все ж згадав у документі, що вона є громадянкою Російської Федерації. У сина депутата – теж російський паспорт. Інформацію про це «Схеми» отримали з верифікованих витоків баз даних мешканців РФ, які підтверджуються інформацією з Федеральної податкової служби Росії. Саме за російським паспортом неповнолітній син разом з матір’ю залишив Україну напередодні повномасштабного вторгнення.
Родина народного депутата з 2015-го року володіє нерухомістю в Москві, але в депутатських деклараціях про це теж – ні слова.
Мова про квартиру площею 100 квадратних метрів у будинку на Ленінському проспекті. Її власниками є 9 осіб, які мають однаково розподілені частки в цій квартирі. Серед них – дружина нардепа Євгенія, неповнолітній син і донька – сумарно їм належить третина цієї квартири. Окрім того, серед власників, зокрема, теща та тесть нардепа.
Скільки може коштувати така квартира? На російських профільних сайтах із продажу нерухомості журналісти знайшли оголошення про продаж квартири в сусідньому аналогічному будинку. Вартість за квадратний метр нерухомості майже 420 тисяч рублів або 175 тисяч гривень.
Таким чином, 100 квадратних метрів такої нерухомості може коштувати близько 17,5 мільйонів гривень. А, отже, вартість тієї частки квартири, якою володіють дружина і діти Каптєлова, і згадок про яку немає в жодній декларації «слуги народу», складає близько 6 мільйонів гривень.
«Те, що належить за правом власності, набуте в шлюбі чи набуте дружиною до укладання шлюбу і є її особистою власністю – всі ці об'єкти законодавець зобов'язує зазначити, незалежно від того, вони – в Україні, в Аргентині чи на станції Вернадського. І по Росії так само немає жодних винятків», – каже юрист «ЦПК» Олексій Бойко.
Досліджуючи перетини кордону РФ Євгенії Каптєлової, з якою нардеп офіційно перебуває в шлюбі, журналісти встановили, що після початку великої війни вона неодноразово літала з Росії до Туреччини. І кожного разу поверталася назад до Москви.
Наприклад, першого червня 2022 року Каптєлова сіла на літак в Сочі і попрямувала до Анталії. А 7 червня – повернулась назад в Росію. Депутат Каптєлов, відповідно до електронної системи ВР, в ті дні не голосував за законопроєкти або значився «відсутнім». За даними джерел «Схем», в ці дати нардеп перебував за кордоном.
У період з 14 по 21 вересня 22-го року, коли Євгенія Каптєлова злітала в Стамбул і повернулась до Москви, також були пленарні засідання. В ці дні депутата Каптєлова у залі парламенту не було. Він перебував за кордоном.
Повторилась ситуація і у період з 8 по 12 січня 23-го року, коли дружина нардепа вкотре попрямувала до Туреччини. 12 та 13 січня відбулись пленарні засідання: депутат Каптєлов в ці дні або не голосував, або був «відсутнім». І тоді він, за даними «Схем», також перебував за межами України.
Журналісти звернулись до Апарату парламенту з проханням повідомити, чи оформлював нардеп в усі ці дні відрядження – але там не надали інформацію, зазначивши, що ці дані є обмеженими в умовах воєнного стану.
Журналісти приїхали до Верховної Ради в один з пленарних днів, але особисто поговорити з Романом Каптєловим не вдалося, тому журналісти надіслали йому запит. І ось що він відповів. «Щодо родини: я ніколи не приховував, що моя дружина є громадянкою Росії. З моменту введення воєнного стану вона не перебуває в Україні, що пояснюється правовими та фактичними обставинами. Мої діти не мають українського громадянства, а я юридично не маю офіційного статусу батька через обставини, на які не маю впливу», – йдеться у письмовій відповіді Каптєлова.
Водночас, відповідно до витягу з державного реєстру актів цивільного стану, Каптєлов досі значиться їхнім батьком. І залишається у шлюбі з Євгенією Каптєловою.
«Щодо нерухомості в Москві, яка, за вашими даними, належить моїй дружині, я не маю і ніколи не мав інформації про її майнові права. Доходи моєї дружини, що підлягають декларуванню, були внесені у декларацію і будуть внесені наступного року відповідно до чинного законодавства», – зазначив Каптєлов. Тобто, нардеп згадав лише про українські доходи дружини, а не про її зарплату в московській бюджетній установі.
Запитали Каптєлова й про його виїзди за кордон, які збігаються з його відсутністю у Раді під час голосування і поїздками дружини з Росії до Туреччини, і ось що він відповів: «Ці поїздки здійснювались з офіційною метою та у зв'язку з особистими обставинами. Всі ці поїздки були належним чином задекларовані відповідно до чинного законодавства. Моє спілкування з родиною обмежувалось кількома зустрічами через обставини, на які я не можу вплинути. З моменту введення воєнного стану я не мав відпустки та не відпочивав».
На прохання уточнити мету відряджень та надати копії відповідних розпоряджень депутат не відреагував. На питання про можливі ризики, пов’язані з його статусом і проживанням родини в Росії, Каптєлов зрештою зауважив: «Питання, пов'язані з моїм особистим життям, є винятково приватними і не впливають на виконання моїх обов'язків народного депутата України. У своїй діяльності я завжди керуюсь інтересами держави і дію в межах закону».
Чи справді народний депутат керується інтересами держави? У своїй передвиборчій програмі «слуга народу» обіцяв боротися з корупцією, але сам приховує доходи родини і нерухомість у країні-агресорці.
«Відповідальність за декларування недостовірних відомостей, по простому – недекларування певного майна: від 300 тисяч до 1,5 мільйона – це адміністративна відповідальність, по суті штраф; від 1,5 мільйона до 6 мільйонів – це вже йде кримінальна відповідальність; недекларування від 6 мільйонів – уже з загрозою реального тюремного терміну. Тобто, там принаймні є санкція позбавлення волі на два роки», – каже юрист Бойко.
Більше того, чи є ризики для державної безпеки у тому, що народний депутат приховує факт проживання родини в Росії під час війни, куди його дружина та діти виїхали напередодні повномасштабного вторгнення? «По-перше, це медійно б'є по державі, коли народний депутат в країні, яка зазнала вторгнення з боку Російської Федерації, продовжує ходити на роботу, а його родина знаходиться в країні-агресорці. Друге питання: в якому комітеті цей депутат? Бюджетному. Я розумію, що через його руки, через руки його помічників проходять документи, які можуть становити державну таємницю. Я не кажу, що весь бюджет – це державна таємниця, але є статті видатків, які можуть бути захищеними державною таємницею. Це дійсно велика кількість розвідувальної інформації. Я не стверджую, що він її передав, але, тут ризики дійсно шалені є», – каже Іван Ступак, військовий експерт та колишній співробітник СБУ.
Що про це думає керівництво Верховної Ради? «Без причетності до цього конкретного випадку, мені здається, що будь-хто, хто є в родинних відносинах з народними депутатами, в принципі, мають перебувати в Україні, бо для мене якось дивно, якщо хтось перебуває в Російській Федерації. Це безперечно персональна відповідальність кожного депутата, і він повинен нести за це відповідну політично, у разі підтвердження інших наслідків, і юридичну відповідальність», – вважає голова Верховної Ради Руслан Стефанчук.
Щоб не проґавити найважливіше, підписуйтесь на наш Telegram-канал.