заглянуть на тёмную сторону

Поліція витратила на експертизи у неоднозначній справі проти добровольців 1,78 млн грн.

Обвинувачений по справі розповів, що вантаж був призначений саме йому, а не ДФТГ №1 в Лубнах. Після призначення 280 судово-економічних експертиз арештовані судом речові докази націоналізували Рішенням ради оборони області і віддали Штабу з надання гуманітарної допомоги Полтавської ОВА, а вартість експертиз виявилася у 7 разів дорожчою за всю гуманітарну, пише видення Полтавщина.

До редакції звернувся Євген Скороход, якого обвинувачують у привласненні гуманітарної допомоги в Лубнах. Чоловік повідомив, що всі звинувачення правоохоронців є безпідставними й він не крав гуманітарну допомогу.

Наприкінці березня правоохоронці повідомили, що обвинувальний акт по справі розкрадання гуманітарної допомоги у Лубнах направили до суду. Мешканця Лубенщини підозрюють у крадіжці гуманітарки, яка на 80% складалася із харчових продуктів довгого зберігання, спальних мішків, карематів, ліхтариків, засобів гігієни, ковдр та одягу, медикаментів та інших речей на понад 200 тис. грн.

Обвинувачений Євген Скороход розповів, що він із братом приїхав у рідні Лубни, коли почалося повномасштабне вторгнення Росії в Україну. Тоді в місті ще не існувало добровольчих формувань, а територіальна оборона тільки формувалася та набирала мобілізованих. Тому Євген та його брат почали допомагати в організації захисту міста та його інфраструктури — почали формувати списки охочих добровольців.

У ряди добровольців записалося понад 2500 чоловіків. Вони організували патрулювання вулиць та охорону інфраструктурних об’єктів. Але на той момент ще не було юридично сформовано жодного ДФТГ в Лубнах. Євген та Андрій Скороходи вирішили домовитися із благодійною організацією у Львові про отримання гуманітарної допомоги, адже добровольці потребували харчування та інших речей.

1

Брати Скороходи є засновниками столичних ТОВ «С.Є.А. Інвестмент», ОК «Грін Гарден» та ESG (Energy System Group), що впроваджують та будують сонячні електростанції та «зелену» енергетику в Україні. Також Євгеній Скороход є громадським діячем та президентом ГО «Всеукраїнська Асоціація фахівців з безпеки дорожнього руху», членом технічного комітету «Транспорт» Національного агентства акредитації України при Міністерстві економіки.

Оскільки Євген мав досвід роботи в громадській організації, то саме він звернувся до Західно-регіональної Благодійної Організації «Міжнародний центр впровадження програми ЮНЕСКО».

2

Звернення він зробив як фізична особа і на своє ім’я 11 березня отримав гуманітарний вантаж. Тоді міський голова Лубен Олександр Грицаєнко особисто зателефонував та попросив Євгена завезти цю гуманітарну допомогу на склади міської влади.

Скороход пояснив, що оскільки він є відповідальним за гуманітарну допомогу, то відмовив міському голові та розмістив вантаж на складі у місцевих бізнесменів Воликів, які є кумами керівника патрульної поліції Лубен Васильєва. Останній просив Воликів скинути фото гуманітарки, що й було зроблено згодом.

За словами Євгена Скорохода, на той момент ще не було юридично сформовано ані ДФТГ № 1, ані ДФТГ № 2 «Сула», також не існувало й жодних офіційних списків добровольців. Не дивлячись на це, майбутній командир ДФТГ №1 Віктор Сивуха Наказом від 19 березня виключив братів Скороходів зі списків членів ДФТГ та завірив цей Наказ печаткою Лубенської міської ради. Цей наказ було надано і долучено слідчим до кримінальної справи.

Як пояснив Євген Скороход, в лютому 2022 року відбулися збори ініціативної групи із 5 осіб, тоді було заявлено про намір створити ДФТГ № 1, а наказом головнокомандувача сил ТРО від 24 березня 2022 Віктора Сивуху було призначено командиром ДФТГ № 1. Тож юридично Сивуха мав право підписувати будь-які накази з 24 березня, але не раніше.

А 22 березня 2022 року відбулися збори ініціативної групи Лубен з 16 осіб, на яких було заявлено про утворення ДФТГ № 2 та подано документи до командування ТрО про призначення командиром Андрія Скорохода. 13 квітня 2022-го Наказом головнокомандувача сил ТрО Андрія Скорохода було призначено командиром ДФТГ № 2.

3

Слід зазначити, що лубенські правоохоронці спочатку відкрили кримінальну справу щодо братів за ч. 3 ст. 201-2 — продаж гуманітарної допомоги. В рамках цього провадження 29 квітня були проведені обшуки, під час яких гуманітарну продукцію вилучили, а арешт на неї накладали через суд майже місяць. Обшуки на складі проводилися протягом двох днів, на другий день Скороходів та їхнього адвоката з невідомих причин на слідчу дію не впустив слідчий.

Обвинувачений Скороход зазначив, що командир ДФТГ №1 Віктор Сивуха під час допиту особисто вказав, що брати Скороходи не входили до ДФТГГ № 1, а сам Сивуха жодної гуманітарки не просив та не отримував.

4

5

6

7

Тобто, спочатку слідство кваліфікує дії Євгена Скорохода як продаж гуманітарної допомоги — 201-2, у травні 2022 року перекваліфіковують справу на ст. 191-3 — привласнення гуманітарної допомоги, а вже у жовтні 2022 року слідство вручає Євгену підозру по ст.191-4 — розкрадання гуманітарки. І лише 17 листопада 2022 року дивним чином слідство знаходить потерпілу сторону по справі — у вигляді військової частини.

Євген Скороход надав документи згідно з якими слідство визнало потерпілою стороною одну з військових частин Полтавської 116-ї окремої бригади територіальної оборони, до якої жодного відношення брати Скороходи не мали, аж поки 13 квітня 2022 року не стали членами ДФТГ №2 «Сула».
8

Також Євген Скороход розповів, що після накладення арешту на всі товари гуманітарної допомоги у травні 2022-го керівник Нацполіції Полтавської області Євген Рогачов фактично втрутився в слідчі дії та листом звернувся до Полтавської Ради оборони області щодо арештованої гуманітарки, після чого було прийнято одноголосне рішення Радою оборони області від 20 червня — вилучити (націоналізувати) речові докази, на які суд наклав арешт.

9

А 6 липня 2022-го року, не зважаючи на те, що гуманітарка є речовим доказом по справі, керівники організацій підписують акт приймання передачі від місця зберігання до гуманітарного штабу ОВА.

10

Крім того, Євген Скороход зазначив, що арештованим вантажем не можна було так розпоряджатися, бо з червня до жовтня 2022-го в досудовому розслідуванні тривали експертизи щодо товарів гуманітарки. Ще в травні по цій справі призначили 280 судово-економічних експертиз, після закінчення яких планували оголошення про підозру. Тобто, експертизу проводили тоді, коли самої гуманітарної допомоги в експертів вже не було.

Крім того, також викликає питання й вартість самої експертизи, яка є більшою від вартості усієї гуманітарної допомоги (близько 228,5 тис. грн). Євген Скороход пояснив, що вартість проведених експертиз наразі складає — 1 млн 779,4 тис. грн, що більш ніж у 7 разів перевищує вартість самої допомоги.

Тому сам Євген Скороход вважає, що кримінальна справа щодо розкрадання пов’язана з тим, що волонтерську діяльність братів Скороходів місцева влада сприйняла у якості політичної конкуренції.

Адже не зовсім зрозумілою залишається причина відкриття кримінального провадження. Бо благодійна організація надала відповідь, що відправляла вантаж саме Євгену Скороходу, а не ДФТГ №1 у Лубнах. Крім того, бо не має претензій до її використання, а командир ДФТГ №1 Віктор Сивуха також пояснив, що не просив та не очікував на цю гуманітарну допомогу.

Але правоохоронці відкрили провадження в рамках якого потім арештували гуманітарний вантаж та передали його до Штабу з надання гуманітарної допомоги Полтавської ОВА.

Чтобы не пропустить самое важное, подписывайтесь на наш Telegram-канал.


facebook twitter Google Plus rssПоследние обновления

следи за нами социально

facebook twitter Google Plus ЖЖ Telegram rss