Одна з причин, чому рашисти так легко прорвалися через Чонгар.
Як ймовірний московський агент напередодні повномасштабного конфлікту потрапив до найвищих ешелонів української розвідки, пише The Times.
За фешенебельною московською адресою, за кілька кварталів від офісу російського прем’єр-міністра, стоїть закритий офісний комплекс. Він розташований на північному березі Москви-ріки, прямо через річку від монументального сталінського готелю "Україна" і неподалік від одного з найвідоміших українських ресторанів Москви. І це не єдині українські зв'язки в цьому районі.
Усередині комплексу на Краснопресненській, 12 розташована раніше засекречена штаб-квартира міжнародної шпигунської мережі, яка проникла у найвищі ешелони влади президента Володимира Зеленського.
Операцією керує Володимир Сівкович — сивочолий бізнесмен із пишними вусами, який колись обіймав посаду заступника секретаря Ради національної безпеки і оборони України. Він утік із Києва десять років тому після звинувачень у відданні наказу на розстріл майже сотні проєвропейських протестувальників, які у 2014 році повалили прокремлівський режим, якому він служив.
Сьогодні Україна заявляє, що він працює на ФСБ — головне російське відомство-спадкоємець радянського КДБ — і стверджує, що він організував мережу російських агентів, які діяли в Україні, Великій Британії та США, щоб повернути Київ під контроль Кремля.
Одного з цих агентів, якого вважають найкращим у мережі Сівковича, судять за зачиненими дверима за державну зраду в Києві, за 500 миль на південний захід. Олег Кулініч зробив блискучу кар’єру в Службі безпеки України, дослужившись до посади старшого командира та ставши довіреною особою керівника політичної партії Зеленського.
"Кулініч був найціннішим агентом ФСБ Росії в Україні", — заявив високопосадовець української контррозвідки: "Його діяльність можна порівняти з діяльністю Кіма Філбі, який зруйнував МІ6 зсередини. Завдяки своїй посаді він мав доступ до критично важливих секретних даних про обороноздатність".
Олег Кулініч
Викриття Філбі стало одним із найбільших скандалів в історії британської розвідки
Подробиці ймовірних злочинів цієї пари вперше розкриває The Sunday Times, спираючись на велику кількість повідомлень, наданих американським джерелом, документи, вилучені з комп'ютера в Москві, розмови з колишніми посадовцями адміністрації Зеленського, звіти про лобіювання, подані до Міністерства юстиції США, та інформацію, розкриту під час судового процесу у справі про державну зраду.
Ці докази свідчать, що російським агентам вдалося посісти надзвичайно важливу консультаційну роль у команді президентської кампанії Зеленського, а після його перемоги — просунути Кулініча на ключову посаду голови кримського управління СБУ. Це дало йому ідеальну можливість оцінювати готовність України до потенційного вторгнення Росії — і водночас підривати ці приготування.
Інфографіка від The Times та The Sunday Times
1. Володимир Сівкович тікає з Києва до Москви, звинувачений у відданні наказу на розстріл протестувальників під час Революції Гідності, що призвела до повалення прокремлівського режиму.
2. 2018 рік - Сівкович і його ймовірний спільник Олег Кулініч зустрічаються з американським адвокатом Маркусом Коеном у столиці Австрії Відні.
3. 2019 рік - Володимир Зеленський, політичний аутсайдер, висуває свою кандидатуру на посаду президента. Кулініч і Коен працюють консультантами його передвиборчої кампанії.
4. 2019 рік - За фінансової підтримки Сівковича з Москви вони забезпечують кампанію "захищеними" телефонами, кібербезпекою та іншими послугами.
5. 2020 рік - Кулініча призначають на важливу посаду в українській розвідці, відповідальну за Крим, який Росія анексувала у 2014 році.
6. 2022 рік - Росія розпочинає широкомасштабне вторгнення в Україну. Кулініча звільняють з посади, а потім заарештовують за державну зраду. Він заперечує звинувачення.
Весняним квітневим днем 2018 року американський адвокат із копицею білого волосся прогулювався Віднем дорогою на зустріч із VIP-клієнтом, заради якого прибув із Лос-Анджелеса. Маркуса Коена описували як спритного та переконливого — саме такого фахівця шукав Володимир Сівкович.
Сівкович звернувся до нього роком раніше з проханням, яке здавалося цілком законним. Коен мав зібрати інформацію від правоохоронних органів США про розслідування корупції та відмивання грошей, які велися проти керівника шпигунської мережі та його поплічників у Москві в межах спроби укласти угоду про визнання вини та уникнути судового переслідування.
Однак у міру того, як список клієнтів зростав, у інших співробітників юридичної фірми Коена з'явилися сумніви: вони підозрювали, що він насправді збирає компромат — компрометуючу інформацію — на людей, від імені яких він не був уповноважений діяти. Ці побоювання не підтвердилися, і Коен залишив фірму.
У серпні 2018 року Коен знову зустрівся із Сівковичем — цього разу й з Кулінічем — у Відні. Коен щойно отримав замовлений ним звіт про головного антикорупційного прокурора України, чия непохитність ускладнювала Кремлю спроби купити вплив в Україні.
Він передав звіт, який бачила The Sunday Times, двом співробітникам розвідки.
Коен надіслав повідомлення консультанту з питань фінансових злочинів, який підготував цей звіт для нього. "У цей момент я сиджу з "колишнім" генералом КДБ і командувачем СБУ, — зазначив він. — Обидва були вражені змістом звіту. Дуже вдячні".
Сівкович, керівник шпигунської мережі, був генералом запасу в КДБ. Використання Коеном лапок навколо слова "колишній" натякало на те, що він принаймні підозрював: перед ним — чинний агент російської розвідки.
Через два роки прокурор був змушений піти у відставку. Пізніше українська розвідка виявила ще 15 файлів на нього на комп’ютері ФСБ, до якого вдалося отримати доступ у Москві. У 2019 році Сівкович перерахував своєму американському адвокату щонайменше 300 тисяч доларів, згідно з розвідданими, які згодом зібрала СБУ і підтвердили адвокати Кулініча.
Коен не відповів на запити щодо коментаря на ці звинувачення. Адвокати Кулініча і Сівковича підтвердили факт зустрічей, але стверджують, що вони просто співпрацювали з правоохоронними органами США, щоб допомогти їм розслідувати корупцію.
У міру того, як відносини між Коеном і Сівковичем поглиблювалися, молода телевізійна зірка стрімко виходила на політичну арену України завдяки своєму сатиричному шоу "Слуга народу".
Президентська кампанія Володимира Зеленського 2019 року об’єднала в собі обіцянку подолати корупцію та перспективу мирної угоди з Володимиром Путіним після п’ятирічної війни на Донбасі.
Його передвиборча команда вела запеклу боротьбу за владу з чинним президентом Петром Порошенком, і будь-які досвідчені політичні гравці, готові допомогти, приймалися без ретельної перевірки.
Коен, який їздив Києвом, пропонуючи безкоштовні послуги з лобіювання, знав людину, яка, на його думку, могла б допомогти. За словами адвокатів Кулініча, він представив Кулініча команді Зеленського як політичного експерта, який працюватиме над кампанією на громадських засадах. Кулініч був старшим радником низки урядових міністрів та обіймав керівну посаду в Національному агентстві з ядерної енергетики, що сприяло підвищенню його авторитету. Обидва чоловіки опинилися в передвиборчому штабі, працюючи над обранням Зеленського та встановленням зв’язків у Вашингтоні.
Коен уклав контракти з лобістами та консультантами з питань безпеки від імені кампанії. За словами адвокатів Кулініча, фактично цим підрядникам платив Сівкович у Москві через підставні компанії, наполягаючи, що це входило до його законної діяльності як політичного консультанта.
Серед документів, які опинилися в розпорядженні The Sunday Times, є контракт на суму 185 250 доларів із лондонською фірмою Global Analytica, укладений у березні 2019 року. Нібито ця компанія авторитетних британських експертів з питань безпеки мала забезпечити "особисту безпеку пана Володимира Зеленського, кандидата на майбутніх виборах президента України", включно з "кібербезпекою" та наданням семи "захищених" смартфонів для Зеленського та його команди.
У команді Зеленського ніхто не звернув уваги, що компанія була зареєстрована в березні 2019 року, лише за місяць до цього.
Після переконливої перемоги на виборах у квітні 2019 року Зеленський призначив керівника свого виборчого штабу та друга дитинства Івана Баканова очільником Служби безпеки України.
В офіційному лобістському документі, поданому до Міністерства юстиції США, Коен заявив, що брав участь у кампанії Зеленського, а тепер працює на Баканова та адміністрацію президента загалом.
Маркус Коен та Іван Баканов у передвиборчому штабі Зеленського під час президентських виборів в Україні 2019 року
Він стверджував, що витратив 70 тисяч доларів власних коштів на оплату послуг вашингтонської лобістської фірми, щоб організувати знайомство з представниками адміністрації Дональда Трампа. Кулініч працював разом із ним над операцією впливу. За словами джерела, яке співпрацювало з адміністрацією, їхній вплив, особливо у започаткування діалогу зі США, був схвально сприйнятий Зеленським.
У 2020 році Кулініч отримав призначення на посаду голови кримського управління СБУ, де він мав діяти як система раннього попередження про будь-які ознаки того, що Росія готується завдати удару на північ із окупованого півострова.
Натомість, за словами прокурорів, він свідомо підривав обороноздатність України, заохочуючи корупцію та перенаправляючи ресурси від контррозвідки. "Кулініч повністю дестабілізував роботу цього управління СБУ. Він фактично знищив їхню контррозвідувальну діяльність. У квітні 2021 року він ініціював масштабні антитерористичні навчання в Херсонській області, які використав, аби виявити вразливі місця в обороні України", — заявив офіцер СБУ.
За даними СБУ, Кулініч нібито збирав інформацію про пересування Зеленського і передавав її росіянам.
Втім, він почав викликати підозри. Співробітник контррозвідки СБУ Василь Малюк помітив, що Кулініч регулярно виїжджав за кордон одночасно із Сівковичем, якого українська розвідка відстежувала роками. Тож українські спецслужби взяли під контроль і Кулініча.
У січні 2022 року британський уряд назвав Сівковича серед чотирьох колишніх українських політиків, які підтримували контакти з російською розвідкою. США ввели проти нього санкції, заявивши, що він брав участь у кремлівських операціях, спрямованих на дестабілізацію України.
Через місяць, уранці 24 лютого 2022 року, Путін розв’язав найбільшу війну в Європі з часів Другої світової: його війська вдарили по Україні з півночі, сходу та півдня.
Кулініч знав про план вторгнення з Криму, але блокував передачу до Києва доказів підготовки, стверджує прокуратура. "У перші години вторгнення він блокував будь-які спроби сповістити керівництво СБУ про реальну ситуацію в регіоні, – заявив представник СБУ. – Він не вжив жодних заходів для захисту державного суверенітету, проігнорував наказ і перевіз своїх підлеглих в інший регіон. Він навіть наказав вилучити зброю у співробітників СБУ".
Наступного тижня його звільнили. Мережа зачинялася.
16 липня 2022 року Кулініча заарештували за звинуваченням у шпигунстві та передачі державних таємниць росіянам.
Арешт Кулініча: йому загрожує до 15 років ув’язнення за держзраду
Докази проти нього були знайдені в сотнях документів, вилучених СБУ з комп’ютера в Москві, а також під час обшуку квартири в Києві. Серед них — фотографії та відеозаписи Кулініча і членів родини Сівковича за кордоном, а також зображення Кулініча з людиною, яку уряд США назвав "активним агентом ФСБ Росії". Також були виявлені повідомлення від Кулініча до Сівковича, його куратора.
Обидва заперечують роботу на ФСБ. Суд над Кулінічем триває. Якщо його визнають винним, йому загрожує до 15 років ув’язнення.
Його затримання спричинило масштабну чистку в СБУ. Через три дні Баканова було звільнено, а на його місце призначено Малюка — офіцера контррозвідки, який викрив Кулініча. Чистка триває й досі.
Переклад: Цензор
Щоб не проґавити найважливіше, підписуйтесь на наш Telegram-канал.